ŠABLONY PRACOVNÍCH PŘÍKAZŮ

Základní informace o šablonách pracovních příkazů

Šablony pracovních příkazů lze používat pouze pokud je zapnut katalog požadavků.

Šablony zpřístupňují nové možnosti, které umožňují nasazení modulu Pracovní příkazy i u specifických scénářů:

  • šablona může mít předdefinovaného řešitele. Popis a datumová pole může převzít z požadavku. Tyto možnosti urychlí proces vyplňování nového příkazu
  • šabloně lze přiřadit schvalovací proces

Seznam šablon pracovních příkazů se nachází v Požadavky -> Šablony příkazů.

Zoznam šablón pracovných príkazov
Obrázek: Seznam šablon pracovních příkazů

Pokud se položka Šablony příkazů v menu nenachází, zkontrolujte, zda máte oprávnění k přístupu k ní. Oprávnění nastavíte v Uživatelé a skupiny -> konkrétní uživatel -> záložka Oprávnění -> Požadavky -> Šablony požadavků. Šablony pracovních příkazů jsou přístupné, pokud jsou přístupné i Šablony požadavků.

Vytvoření nové šablony pracovního příkazu

Novou šablonu pracovního příkazu vytvoříte v modulu Požadavky → Šablony příkazů. Pro vytvoření nové šablony slouží tlačítko +Přidat záznam. Po kliknutí se otevře formulář pro vytvoření nového záznamu. Povinné položky jsou označeny symbolem •

Tlačidlo na pridávanie šablón pracovných príkazov
Obrázek: Tlačítko pro přidávání šablon pracovních příkazů
Základní údaje
Vytvorenie novej šablóny pracovného príkazu
Obrázek: Vytvoření nové šablony pracovního příkazu

Název • – název, pod kterým se bude šablona pracovního příkazu zobrazovat při tvorbě šablony požadavku. Pod tímto názvem se také bude zobrazovat pracovní příkaz vytvořený ze šablony požadavku. Je-li zapnuta funkce Editace názvu, bude možné měnit název pracovního příkazu vytvořeného ze šablony požadavku.

Použít popis z požadavku – pokud se přepínač nachází ve stavu zapnuto , pracovní příkaz přebere popis z navázaného požadavku. Přepnutím přepínače do polohy vypnuto se zpřístupní textové pole pro zadání popisu. Tento popis se použije na pracovním příkazu vytvořeném ze šablony.

Řešitelská skupina • – tato možnost se zobrazuje pouze pokud je zapnuta funkce Obmedzit výběr řešitele podle řesitelské skupinyVybraná řešitelská skupina bude předvyplněna na pracovním příkazu.

Řešitel • – výběr řešitele pracovního příkazu. Máte-li aktivovanou funkci Obmedzit výběr řešitele podle řesitelské skupiny, budou se nabízet pouze řešitelé z vybrané řešitelské skupiny. V takovém případě výběr řešitele není povinný.

Schvalovací pravidlo – pokud potřebujete, aby pracovní příkaz vytvořený z této šablony podléhal schvalování, z číselníku vyberte nabízená schvalovací pravidla. Pokud nenabízejí žádná pravidla, pravidlo vytvoříte v Schvalování -> Schvalovací procesy.

Termín přiřazení řešitele • – zadejte číselný údaj, který bude udávat čas, do kdy má být na pracovní příkaz přiřazen řešitel. Čas je počítán v jednotce, kterou nastavíte vedle. Nabízejí se tyto jednotky: minuta; hodina; den; NBD; Celodenní NBD. Termín se počítá od vytvoření pracovního příkazu. Pokud je pracovní příkaz v sériově paralelním řazení, termín se začne počítat až po splnění navázaného příkazu.

Termín splnění • – zadejte číselný údaj, který bude udávat čas, do kdy má být pracovní příkaz splněn. Čas je počítán v jednotce, kterou nastavíte vedle. Nabízejí se tyto jednotky: minuta; hodina; den; NBD; Celodenní NBD. Termín se počítá od vytvoření pracovního příkazu. Pokud je pracovní příkaz v sériově paralelním řazení, termín se začne počítat až po splnění navázaného příkazu.

Tiež je možné nastaviť aby sa Termín priradenia riešiteľa a Termín splnenia prebrali z požiadavky. Funkcia je dostupná, ak sa prepínač vedľa týchto polí nachádza v polohe zapnutý .

Výběr objektu z CMDB • – umožňuje nastavit, zda výběr objektu z CMDB bude na pracovním příkazu Vypnutý / Povinný / Nepovinný. Při výběru možností Povinný a Nepovinný se zpřístupní číselník, ve kterém můžete nastavit povolené skupiny objektů. Objekty z jiných skupin nebudou na příkazu z této šablony dostupné. Vybraný objekt můžete odebrat klepnutím na ikonu .

Šablony požadavků

Tato záložka se zpřístupní po uložení šablony příkazu. Obsahuje seznam šablón požadavků, ale kterých byla daná šablona příkazu použita.

Zoznam šablón požiadaviek, na ktorých bola daná šablóna príkazu použitá
Obrázek: Seznam šablon požadavků, na kterých byla daná šablona příkazu použita

Použití šablon pracovních příkazů

Šablony pracovních příkazů se používají v šablónach požadavků. Umožňujú automatické generovanie pracovných príkazov pri vytvorení požiadavky cez katalóg požiadaviek.

Zoznam pracovných príkazov na šablóne požiadavky
Obrázek: Seznam pracovních příkazů na šabloně požadavku

Na šabloně požadavku lze nastavit různé podmínky pro automatické generování příkazů. Více informací naleznete v odstavci Nastavení automatického generování pracovních příkazů v textu věnovaném Katalogu požadavků.

Nastavenie generovania pracovného príkazu na šablóne požiadavky
Obrázek: Nastavení generování pracovního příkazu na šabloně požadavku

Otevření jednotlivých příkazů také může záviset na splnění předchozích. Více informací naleznete v odstavci Nastavení sériově-paralelního řazení pracovních příkazů v textu věnovaném Katalogu požadavků.

Sériovo-paralelné radenie pracovných príkazov na šablóne požiadavky
Obrázek: Sériově-paralelní řazení pracovních příkazů na šabloně požadavku