Google maps konektor - CDESK
 

GOOGLE MAPS KONEKTOR

Google Maps konektor slouží k získání GPS souřadnic k poloze společnosti nebo CI objektu typu Místa, které se následně uloží v CDESKu. Tyto souřadnice jsou výborné pro upřesnění místa výkonu práce. Využít je lze při navigaci pomocí aplikace Waze, na základě odkazu v e-mailové notifikaci

Před tím, než konektor přidáte do CDESKu

Než začnete Google Maps konektor používat v CDESKu, je nutné nejprve vytvořit projekt v Google Cloud Platform a následně aktivovat Maps JavaScript API a Geocoding API.

Vytvoření projektu v Google Cloud Platform

Pro vytvoření nového projektu přejděte na stránku Google Cloud Platform, kterou naleznete v tomto odkazu . V případě, že jste tuto platformu ještě nevyužívali, po kliknutí na odkaz se zobrazí okno pro potvrzení podmínek používání.

Obrázok: Potvrdenie podmienok používania Google Cloud Platform
Obrázek: Potvrzení podmínek používání Google Cloud Platform

Po odsouhlasení podmínek používání se zobrazí okno pro vložení názvu projektu. Pole Location není nutné měnit. Následně klikněte na tlačítko Create.

Obrázok: Zadanie názvu nového projektu na Google Cloud Platform
Obrázek: Zadání názvu nového projektu na Google Cloud Platform

Po kliknutí budete přesměrováni na úvodní obrazovku Google Cloud Platform. V případě, že jste projekt založili správně, v pravém horním rohu se zobrazí notifikace o úspěšném založení projektu.

Obrázok: Úvodná obrazovka Google Cloud Platform a notifikácia o úspešnom založení projektu
Obrázek: Úvodní obrazovka Google Cloud Platform a notifikace o úspěšném založení projektu

Konfigurácia platobných údajov pre nový projekt

Po úspěšném založení projektu, je třeba nastavit platební údaje. Při založení nového účtu, každý uživatel získá kredit v hodnotě 300 amerických dolarů. Dojde-li k jeho přečerpání, nebudou účtovány další poplatky, aniž byste je odsouhlasili.

Pro nastavení platebních údajů k novému projektu, klikněte na možnost Billing v menu na pravé straně.

Obrázok: Tlačidlo Billing v hlavnom menu Google Cloud Platform
Obrázek: Tlačítko Billing v hlavním menu Google Cloud Platform

Po kliknutí se zobrazí okno s upozorněním, že projekt nemá nastavenou žádnou platební metodu. Tu nastavíte kliknutím na tlačítko Link a billing account.

Obrázok: Tlačidlo pre nastavenie platobnej metódy pre projekt
Obrázek: Tlačítko pro nastavení platební metody pro projekt

V případě, že v Google Cloud Platform nepoužíváte žádné platební údaje, zobrazí se modální okno s upozorněním, abyste přidali platební údaje. Pro pokračování klikněte na tlačítko Create billing account.

Obrázok: Tlačidlo pre pridanie platobných údajov
Obrázek: Tlačítko pro přidání platebních údajů

Následně se zobrazí okno pro konfiguraci vašeho Google Cloud účtu. V prvním kroku ve výběru zvolte možnost, která nejlépe charakterizuje vaši společnost. Po výběru některé z možností se zobrazí pole pro zadání e-mailu, v případě, že chcete navýšit množství kreditů na platformě. Vyplnění tohoto pole není povinné. Pro pokračování ještě odsouhlaste podmínky používání platformy Google Cloud. Pole s výběrem země se předvyplní automaticky.

Obrázok: 1. krok pri konfigurácii Google Cloud účtu – údaje o spoločnosti
Obrázek: 1. krok při konfiguraci Google Cloud účtu – údaje o společnosti

Následně se zobrazí pole pro zadání telefonního čísla. Na toto číslo bude odeslán verifikační kód. Po zadání telefonního čísla klepněte na tlačítko Send code.

Obrázok: 2. krok pri konfigurácii Google Cloud účtu – zadanie telefónneho čísla
Obrázek: 2. krok při konfiguraci Google Cloud účtu – zadání telefonního čísla

Následně se zobrazí pole pro zadání verifikačního kódu. Po vložení kódu klepněte na tlačítko Verify.

Obrázok: 2. krok pri konfigurácii Google Cloud účtu – vloženie verifikačného kódu
Obrázek: 2. krok při konfiguraci Google Cloud účtu – vložení verifikačního kódu

V dalším kroku vyplňte své osobní informace. V části Name and address zadejte svou adresu a v části Payment metod zadejte údaje o platební kartě. Po vyplnění všech údajů klikněte na tlačítko Start my free trial.

Obrázok: 3. krok pri konfigurácii Google Cloud účtu – vloženie osobných a platobných údajov
Obrázek: 3. krok při konfiguraci Google Cloud účtu – vložení osobních a platebních údajů

Následně se zobrazí modální okno s krátkým dotazníkem, který slouží společnosti Google ke zlepšování poskytovaných služeb. Vyplnění dotazníku není povinné a můžete ho přeskočit kliknutím na Close.

Aktivace Maps JavaScript API a Geocoding API

Po konfiguraci osobních a platebních údajů, můžete pro svůj projekt aktivovat API. Pro aktivování API přejděte na hlavní stránku Google Cloud Platform a v menu vyberte APIs & Services a následně Dashboard.

Obrázok: Cesta do modulu Dashboard
Obrázek: Cesta do modulu Dashboard

Pro aktivaci nového API klikněte na tlačítko + Enable APIs and Services, které se nachází v horní části okna.

Obrázok: Tlačidlo pre pridanie nového API
Obrázek: Tlačítko pro přidání nového API

Následně v panelu vyhledávání vyhledejte Maps JavaScript API a klepněte na tlačítko Enable.

Obrázok: Panel na vyhľadávanie API
Obrázek: Panel pro vyhledávání API
Obrázok: Pridanie Maps JavaScript API
Obrázek: Přidání Maps JavaScript API

Stejným způsob přidáte i Geocoding API.

Obrázok: Pridanie Geocoding API
Obrázek: Přidání Geocoding API

Získání Google API key

Po aktivaci obou API je potřeba nastavit pověření, abyste získali Google API klíč, který později vložíte v CDESKu během konfigurace Google Maps konektoru. Přejděte na domovskou obrazovku Google Cloud Platform a následně v menu vyberte APIs & Services → Credentials.

Obrázok: Záložka Credentials
Obrázek: Záložka Credentials

Po kliknutí se zobrazí nové okno. Klepněte na tlačítko + Create Credentials, které se nachází na horní liště. Následně vyberte možnost API key.

Obrázok: Tlačidlo na pridanie nového poverenia
Obrázek: Tlačítko pro přidání nového pověření

Po kliknutí se v modálním okně zobrazí klíč, který bude zapotřebí v dalších krocích. Proto tuto stránku nezavírejte, nebo si klíč zkopírujte. Nyní přejděte do vašeho CDESKu, kde můžete přidat Google Maps konektor.

Obrázok: Google API key
Obrázek: Google API key

Přidání a konfigurace Google Maps konektoru v CDESKu

Pro přidání Google Maps konektoru, přejděte v CDESKu do Globální nastavení → Konektory API a následně klepněte na tlačítko +Přidat konektor.

Obrázok: Tlačidlo pre pridanie konektora v CDESKu
Obrázek: Tlačítko pro přidání konektoru v CDESKu

Po kliknutí se zobrazí okno s výběrem typu konektoru. Zvolte možnost Google Maps. Pro pokračování klikněte na tlačítko Pokračovat.

Obrázok: Výber typu konektora
Obrázek: Výběr typu konektoru

Následně se zobrazí okno pro konfiguraci parametrů konektoru.

Typ konektoru – Tato položka není editovatelná. Automaticky se v ní předvyplní možnost Google Maps.

Název – vložte vlastní název, pod kterým se konektor bude zobrazovat v seznamu konektorů.

Zapnuto – Aby bylo možné konektor používat, uveďte přepínač do polohy zapnuto . Pokud se přepínač nachází v poloze vypnuto , konektor nebude aktivní.

Google api key – vložte klíč z Google Cloud Platform. V hlavním menu na této platformě klikněte na možnost APIs & Services → Credentials. V části API Keys otevřete položku, kterou jste vytvořili. (Postup, jak získat Google api key je popsán v odstavci Získání Google api key). Po kliknutí se zobrazí formulář pro nastavení omezení klíče. Samotný klíč se nachází v pravém horním rohu.

Obrázok: Konfigurácia Google Maps konektora
Obrázek: Konfigurace Google Maps konektoru

Provedené změny v CDESKu uložíte kliknutím na tlačítko Uložit. Pro správné načtení konektoru je nutné ještě znovu načíst stránku, například pomocí klávesové zkratky CTRL+R.

Zobrazení místa z CDESKu na mapě

Účelem konektoru Google maps je zobrazení adresy společnosti nebo zadaná Místa na mapách Google přímo v CDESKu. Pokud jste konektor nastavili správně pomocí postupu popsaného výše, ve formuláři společnosti na záložce Obecné informace, v části Adresa, se zobrazí tlačítko Zobrazit na mapě. Pro zobrazení tohoto tlačítka musí mít společnost / místo správně vypsány adresní údaje. Bližší informace o naleznete v tomto článku.

Obrázok: Tlačidlo pre zobrazenie spoločnosti na mape
Obrázek: Tlačítko pro zobrazení společnosti na mapě

Po klepnutí na tlačítko se zobrazí dialogové okno s mapou od služby Google Maps, na které je vyznačena poloha dané společnosti. V případě potřeby, k této poloze lze získat GPS souřadnice. Slouží k tomu tlačítko Převzít GPS souřadnice,

které se zobrazuje v pravém dolním rohu pod mapou. Po klepnutí na toto tlačítko se dialogové okno s mapou zavře a souřadnice se vloží do polí GPS souřadnice ve formuláři společnosti.

Praktické využití je provedeno formou přidání linku do mailových notifikací k požadavkům. Pokud daný požadavek je na společnost, nebo místo které má zadané adresu / GPS souřadnice, je vložen link s ikonou aplikace WAZE. Pokud na tento link kliknete na mobilním zařízení, kde je nainstalován WAZE, tak se vám otevře mapa s navigací.

Obrázok: Zobrazenie spoločnosti na mapách a tlačidlo pre získanie GPS súradníc
Obrázek: Zobrazení společnosti na mapách a tlačítko pro získání GPS souřadnic