Katalog požadavků umožňuje zrychlit a zjednodušit zadávání nových požadavků. Dosáhnete toho tak, že definujete šablony. Tyto šablony rozšiřují využití modulu Požadavky pro specifické scénáře. Uvádíme seznam parametrů, které můžete nastavit pro šablonu:
Abyste mohli vytvářet požadavky přes katalog požadavků, nejprve musíte v Globální nastavení → Požadavky → Katalog požadavků vytvořit dlaždice. Postup k tomu naleznete ZDE.
Novou šablonu založíte přes Šablony požadavků. Ty se nacházejí v Požadavky → Šablony požadavků, pokud je katalog požadavků zapnutý v Globální nastavení -> Požadavky -> Katalog požadavků.
Pro vytvoření nové šablony slouží tlačítko Přidat záznam. Otevře se formulář pro vytvoření nového záznamu. Následuje výpis polí, křížkem # jsou označena ta, která lze zapnout volitelně. Povinné položky jsou označeny symbolem •.
Název šablony požadavku • – název, pod kterým bude šablona zobrazena v katalogu požadavků.
Použít název šablony jako název nového požadavku – je-li přepínač v poloze zapnuto, bude při vytváření nového požadavku použit název šablony.
Popis požadavku – použije se jako popis požadavku vytvářeného z katalogu (s možností změny)
Poznámka – textové pole pro vložení poznámky k šabloně požadavku. Toto pole lze zobrazit pouze v seznamu šablon požadavků. Přímo na vytvořeném požadavku se nezobrazuje.
Schvalovací pravidlo – pokud potřebujete, aby požadavky vytvořené z této šablony podléhaly schvalování, z číselníku vyberte nabízená schvalovací pravidla. Nabízejí se pouze ta pravidla, která patří do skupiny pravidel Schvalovací proces a Dynamické schvalování požadavku na základě doplňkových vlastností. Pokud se nenabízejí žádná pravidla, je potřeba nejprve zapnout v Globální nastavení → Požadavky → Katalog požadavků Schvalování požadavků z katalogu a následně vytvoříte pravidlo v Schvalování → Schvalovací procesy.
#Typ požadavku
Následující nastavení se zobrazují, pouze pokud je v Globální nastavení -> Požadavky -> Typy a oblasti služby požadavky zapnuta volba oblastí služby požadavku.
Omezení výběru typu
Ve sloupci Editace při vytváření požadavku lze nastavit, zda při zadávání požadavku z dané šablony bude možné měnit hodnoty předvyplněné ze šablony. Na výběr jsou tyto možnosti:
Ve sloupci Editace při úpravě požadavku lze nastavit, která předvyplněná pole na základě šablony budou editovatelná po uložení požadavku, pokud byl požadavek vytvořen ze šablony.
Na výběr jsou tyto možnosti:
Výchozí typ – umožňuje vybrat typ, který se při tvorbě požadavku ve výchozím nastavení vyplní. Výchozí vyplněnou hodnotu na požadavku lze změnit na základě nastavení šablony. Toto nastavení je dostupné bez ohledu na to, zda je či není omezen výběr typu požadavků. Pokud není výběr typů omezen, jako výchozí typ můžete nastavit jakýkoli typ požadavku, který je definován v CDESKu. Pokud je výběr typu omezený, jako výchozí oblast můžete nastavit pouze vyjmenované typy.
Viditelnost
#Oblast služby
Následující nastavení se zobrazují, pouze pokud je v Globální nastavení -> Požadavky -> Typy a oblasti služby požadavky zapnuta volba oblastí služby požadavku.
Omezení výběru oblastí
Ve sloupci Editace při vytváření požadavku lze nastavit, zda při zadávání požadavku z dané šablony, bude možné měnit hodnoty, které jsou předvyplněné ze šablony. Na výběr jsou tyto možnosti:
Pokud byl požadavek vytvořen ze šablony, je možné při úpravě požadavku nastavit ve sloupci Editace, která předvyplněná pole budou editovatelná na základě šablony po uložení požadavku.
Na výběr jsou tyto možnosti:
Výchozí oblast – vybraná oblast / 2. úroveň bude předvyplněna na požadavku. Toto nastavení je dostupné bez ohledu na to, zda je nebo není omezen výběr oblastí služeb požadavků. Pokud není výběr oblastí služeb omezen, jako výchozí oblast můžete nastavit jakoukoli oblast služby, která je definována v CDESKu. Pokud je výběr oblastí služeb omezený, jako výchozí oblast můžete nastavit pouze vyjmenované oblasti.
# Nastavení výběru CI
Výběr objektu z CMDB
Priorita• – priority požadavku zapnete v Globální nastavení -> Požadavky -> Požaadavky. VVýběr priority bude mít vliv na termíny požadavku, pokud je definována SLA. Také lze nastavit, zda bude tento parametr v šabloně a v požadavku editovatelný, editovatelný operátorem, nebo nebude editovatelný vůbec.
# Řešitelská skupina – tato možnost se zobrazuje pouze pokud je zapnuta funkce Omezit výběr řešitele podle řešitelské skupiny. VVybraná řešitelská skupina bude předvyplněna na požadavku vytvořeném z této šablony. Při zapnutém stavu je výběr řešitele rozdělen do dvou polí: povinná řešitelská skupina a volitelný řešitel. V poli řešitel se nabízejí pouze řešitelé příslušející vybrané řešitelské skupině. Prostřednictvím řešitelské skupiny je řízena viditelnost požadavků a může být i notifikace. Nastavení je výhodné pro společnosti, kde se požadavky řeší v týmech. Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnuta. Zapnutí v systému způsobí trvalé změny a vypnutí je možné pouze prostřednictvím ZPOPLATNĚNÉ služby.
Řešitel• – výběr řešitele požadavku. Máte-li aktivovanou funkci Omezit výběr řešitele podle řešitelské skupiny, budou se nabízet pouze řešitelé z vybrané řešitelské skupiny. V takovém případě výběr řešitele není povinen. Také lze nastavit, zda bude tento parametr v šabloně a v požadavku editovatelný, editovatelný operátorem, nebo nebude editovatelný nikým.
Upřednostnit řešitele
Změnit po zmeškání odezvy na – v případě, že přidělený řešitel, nebo kterýkoli z řešitelů v přidělené skupině řešitelů zmešká termín odezvy požadavku, bude požadavek přiřazen jinému řešiteli či skupině. Pokud se po zmeškání termínu odezvy nemá požadavek přiřadit jinému řešiteli, ponechte prázdné. Toto pole lze zapnout v Globální nastavení -> Požadavky -> Základní nastavení. Také lze nastavit, zda bude tento parametr v šabloně a v požadavku editovatelný, editovatelný operátorem, řešitelem či administrátorem nebo nebude editovatelný nikým.
Pomocní řešitelé – k řešiteli požadavku je možné přidat další, tzv. řešitele. Pomocní řešitelé, nebo skupiny řešitelů, kteří budou mít přístup k editaci požadavku a zároveň budou notifikováni o změnách v ní. Pole Pomocní řešitelé lze zapnout v Globální nastavení -> Požadavky -> Základní nastavení. Také lze nastavit, zda bude tento parametr v šabloně a v požadavku editovatelný, editovatelný operátorem, řešitelem či administrátorem nebo nebude editovatelný nikým.
Odpovědná osoba – k požadavku lze nastavit odpovědnou osobu, která může například rozhodnout o realizaci požadavku. Pole Odpovědná osoba lze zapnout v Globální nastavení -> Požadavky -> Základní nastavení. Také lze nastavit, zda bude tento parametr v šabloně a v požadavku editovatelný, editovatelný operátorem, řešitelem či administrátorem nebo nebude editovatelný nikým.
Pro každou šablonu lze definovat vlastní sadu doplňkových vlastností, což umožňuje přizpůsobit vytváření požadavků různým scénářům a významně také urychlí vytváření požadavku vyplňováním pouze těch polí, která jsou pro daný scénář relevantní. Pro přidání doplňkových vlastností slouží tlačítko +Přidat vlastnosti. Práce s doplňkovými vlastnostmi je popsána v článku Doplňkové vlastnosti.
Přidání doplňkových vlastností na šablonu
Doplňkovou vlastnost přidáte klepnutím na tlačítko +Přiřadit vlastnost.
Po kliknutí se otevře nové okno se seznamem doplňkových vlastností , které definujete pod modulem CMDB. U každé vlastnosti se nachází zaškrtávací políčko, pomocí kterého požadovanou vlastnost označíte. Označené vlastnosti přidáte pomocí tlačítka Přidat vybrané. Pokud seznam neobsahuje vlastnost, kterou požadujete, můžete ji definovat také přímo v okně pro výběr vlastností pomocí tlačítek +Rychlé přidání vlastnosti a +Složená vlastnost. Voľbou možnosti +Rychlé přidání vlastností vytvoříte základní vlastnost. Tlačítkem Složená vlastnost přidáváte složenou vlastnost, která obsahuje více základních vlastností.
Nastavení doplňkových vlastností na šabloně požadavku
Vybrané doplňkové vlastnosti se zařadí do seznamu Doplňkové vlastnosti. Vlastnosti budou ve formuláři požadavku v takovém pořadí, v jakém jsou seřazeny v tomto seznamu. Pořadí položek můžete měnit tažením za ikonu . Nad seznamem se nachází panel pro vyhledávání. Doplňkové vlastnosti, které jste již přidali a nepřejete si je používat, smažete tlačítkem Smazat, které naleznete v kontextovém menu v pravém horním rohu doplňkové vlastnosti. V případě, že je seznam doplňkových vlastností na požadavku příliš dlouhý a nejsou potřeba další konfigurace vlastností, můžete použít volbu Seznam s nastaveními. Pokud toto pole není zaškrtnuté, v seznamu doplňkových vlastností se budou zobrazovat pouze jejich názvy a ikony pro změnu pořadí.
Pro snadnou orientaci doporučujeme v doplňkových vlastnostech použít záložky. Novou záložku vytvoříte tlačítkem +Nová záložka. V modálním okně je třeba nazvat záložku, popřípadě přidat překlad, a uložit pomocí tlačítka Uložit.
Také můžete nastavit, jakým způsobem se vlastnosti budou zobrazovat a vyplňovat.
Zobrazit sbalenou – při zaškrtnutí možnosti Zobrazit sbalenou se ve formuláři požadavku nezobrazí celá vlastnost, ale pouze zaškrtávací políčko. Vlastnost se rozbalí, po zaškrtnutí tohoto políčka.
Povinná položka – při zaškrtnutí možnosti Povinná položka bude daná vlastnost ve formuláři požadavku označena jako povinná. Požadavek nebude možné uložit, dokud danou vlastnost nevyplníte.
Více hodnot – při zaškrtnutí možnosti Více hodnot bude možné danou vlastnost vyplnit vícekrát. Při výběru této možnosti se zpřístupní pole Limit, ve kterém můžete tento počet omezit.
Zobrazit v seznamu požadavků – doplňkovou vlastnost bude možné zobrazit jako samostatný sloupec v seznamu požadavků.
Podléhá schvalování – umožňuje nastavit schvalování na vybranou doplňkovou vlastnost. Schvalování prostřednictvím doplňkových vlastností je popsáno v textu níže, v odstavci Nastavení schvalování požadavky prostřednictvím doplňkové vlastnosti na šabloně.
Po vyplnění základních údajů přejděte do záložky Vazba na dlaždici, kde šablonu připojíte na dlaždici. Na záložce Přiřazené společnosti nastavte, pro kterého zákazníka bude daná šablona dostupná. Případně nemusíte vybírat konkrétního zákazníka, ale šablonu můžete najednou přiřadit více zákazníkům stejného typu. Podrobnosti k vytváření šablon jsou popsány v následujícím textu.
Šablonu přiřadíte ke dlaždici v záložce Vazba na dlaždici. Záložka obsahuje seznam dlaždic katalogu požadavků. Dlaždice se definují v Globální nastavení -> Požadavky -> Katalog požadavků. Zaškrtnutím vyberiete, pre ktoré dlaždice bude daná šablóna dostupná.
V případě, že potřebujete upravit dlaždice, můžete použít tlačítko Přejít do nastavení šablon, které vás přesměruje přímo na Globální nastavení -> Požadavky -> Katalog požadavků..
Aby bylo možné šablonu uložit, je nutné jí nejprve přiřadit zákazníky – buď výběrem kategorií zákazníka nebo jednotlivě, výběrem konkrétních zákazníků ze seznamu v pravé polovině okna. Pro zúžení výběru nabízených zákazníků nebo vyhledání konkrétního zákazníka slouží vyhledávací pole nad seznamem. Šablona tak bude v katalogu služeb dostupná pouze přiřazeným zákazníkům.
Katalog služeb lze odlišit nabídkou šablon i podle pracovních pozic, které je možné definovat v Globální nastavení -> Pracovní pozice -> Definování pracovních pozic. Viditelnost se upravuje kliknutím na ikony ve sloupci :
– uživatelé vidí šablonu v katalogu požadavků
– uživatelé nevidí šablonu v seznamu požadavků.
Pracovní pozice se uživatelům přiřazuje v Oprávnění a přístupy → Uživatelé. Možnost určení viditelnosti požadavku je vhodná například pro vytváření požadavků, které mají být přístupné například pouze vyšším řídícím pracovníkům. Požadavek můžete přiřadit i řešitelské skupině.
Vytvářenou šablonu přidáte do katalogu kliknutím na Uložit.
Automatické generování úloh se realizuje po založení požadavku přes šablonu, ve které jsou úkoly definovány. Úkoly lze podmíněně vytvářet na základě určitých vlastností, ale pouze v momentě vytváření požadavku. Spouštění jednoho úkolu nezávisí na splnění jiných úkolů. Takové rozšířené možnosti poskytují pracovní příkazy popsané ZDE.
Záložka Úkoly se zpřístupní po uložení šablony v případě, že je v Globální nastavení -> Úkoly zapnutý modul Úkoly.
Novou úlohu přidáte klepnutím na tlačítko +Přidat úlohu v pravém horním rohu. Po kliknutí se otevře nové okno.
Šablona požadavku – název šablony, ke které má být úloha přiřazena
Název – název úlohy, pod kterým se zobrazí v seznamu úloh. Zároveň název vygenerovaného úkolu pro řešitele
Popis – popis úlohy
Výchozí řešitel – určení kdo bude řešitelem vygenerovaného úkolu. Může jít i o skupinu řešitelů
Termín splnění – může být stejný jako termín ukončení požadavku, nebo je možné určit lhůtu splnění v hodinách nebo dnech
Vytvoření úkolu – vyberte, za jakých okolností se bude úkol generovat
→ zaškrtávací pole (checkbox) – možnost volby podmínky dle stavu zapnutí, nebo vypnutí
→ vlastní číselník (custom enum) – možnost volby podmínky dle hodnot definovaných ve vlastním číselníku, použitém v dané volitelné vlastnosti
Úlohu přiřadíte k šabloně kliknutím na tlačítko Uložit. Klepnutím na tlačítko Zrušit se okno zavře bez přidání úlohy.
Automatické generování pracovních příkazů se realizuje po založení požadavku přes šablonu, ve které jsou pracovní příkazy definovány. Vytvořené pracovní příkazy se mohou vzájemně ovlivňovat sériovo-paralelně. Odstartování určitého příkazu může záviset na ukončení předchozích příkazů.
Záložka Pracovní příkazy se objeví až po uložení šablony, v případě, že je zapnuta v Globální nastavení -> Požadavky -> Pracovní příkazy V záložce Pracovní příkazy lze definovat pracovní příkazy, které se mají automaticky vygenerovat a přiřadit řešitelům při vytvoření požadavku.
Přejete-li si požadavek ukončit automaticky po skončení posledního příkazu, je potřeba zapnout přepínač Automatické ukončení požadavku po ukončení posledního příkazu.
Nový pracovní příkaz přidáte pomocí tlačítka . Po kliknutí se otevře nové okno.
Šablona požadavku – toto pole je předvyplněno názvem šablony, na kterou přidáváte pracovní příkaz. Název v tomto poli nemůžete měnit.
Šablona pracovního příkazu – z číselníku vyberte šablonu pracovního příkazu. Vybraná šablona poslouží jako předloha při automatické tvorbě pracovních příkazů k požadavku, která bude vytvořena z této šablony požadavků (to zahrnuje i generování pracovního příkazu na základě doplňkové vlastnosti nebo určité hodnoty doplňkové vlastnosti). Pokud číselník neobsahuje žádné šablony pracovních příkazů, musíte je vytvořit v Požadavky → Šablony pracovních příkazů.
Generování pracovního příkazu – vyberte podmínku, na základě, které se bude pracovní příkaz generovat. Číselník obsahuje tyto možnosti:
→ Alespoň jedna podmínka – pro vygenerování pracovního příkazu stačí, pokud vyplníte jednu doplňkovou vlastnost umístěnou na požadavku.
→ Všechny podmínky – pro vygenerování pracovního příkazu je potřeba vyplnit všechny doplňkové vlastnosti.
Doplňkové vlastnosti, které podmiňují generování pracovního příkazu se nacházejí v seznamu níže. Jedná se o doplňkové vlastnosti, které jsou přidány na danou šablonu požadavku. Jde-li o složenou vlastnost, do seznamu bude zařazena každá vlastnost, kterou daná složená vlastnost obsahuje. Pokud si nepřejete, aby některá z doplňkových vlastností ovlivňovala generování pracovního příkazu, klikněte na ikonu , vedle názvu doplňkové vlastnosti. Takto označená doplňková vlastnost ale stále zůstane na šabloně požadavku. Klepnutím na ikonu doplňkovou vlastnost vrátíte do seznamu vlastností, které mají vliv na generování pracovního příkazu.
Doplňkové vlastnosti, které podmiňují generování pracovního příkazu se nacházejí v seznamu níže. Jedná se o doplňkové vlastnosti, které jsou přidány na danou šablonu požadavku. Jde-li o složenou vlastnost, do seznamu bude zařazena každá vlastnost, kterou daná složená vlastnost obsahuje. Pokud si nepřejete, aby některá z doplňkových vlastností ovlivňovala generování pracovního příkazu, klikněte na ikonu , vedle názvu doplňkové vlastnosti. Takto označená doplňková vlastnost ale stále zůstane na šabloně požadavku. Klepnutím na ikonu doplňkovou vlastnost vrátíte do seznamu vlastností, které mají vliv na generování pracovního příkazu.
Vedle každé doplňkové vlastnosti se nachází pole, pro zadání konkrétní hodnoty, při které bude pracovní příkaz vygenerován. V závislosti na druhu základní vlastnosti lze nastavit následující hodnoty:
Nastavení pracovního příkazu uložíte pomocí tlačítka Uložit v pravém dolním rohu okna. Klepnutím na tlačítko Zrušit okno zavřete bez uložení provedených změn.
Nastavení sériovo-paralelního řazení pracovních příkazů
Pomocí ikony můžete nastavit, aby byl příkaz aktivován až po dokončení vybraných příkazů. Klepnutím na ikonu se ve sloupci Provést po ukončení příkazů zpřístupní tlačítko pro výběr příkazů, které jsou umístěny na této šabloně. Výběr potvrdíte kliknutím na ikonu .
Schvalování požadavku prostřednictvím doplňkových vlastností bude možné, jen pokud na šabloně nastavíte schvalovací pravidlo příslušející do skupiny Dynamické schvalování požadavku na základě doplňkových vlastností. Pokud takové pravidlo nemáte ještě vytvořeno, založíte ho ve Schvalování → Pravidla schvalování. ||
Schvalování podle vybrané vlastnosti je přístupné při zaškrtnutí možnosti Podléhá schvalování. Klepnutím na ikonu se otevře okno pro nastavení schvalovacího procesu.
Bez výchozího schvalovatele pro vlastnost – při zaškrtnutí ikony vypnete možnost vybírat výchozího schvalovatele. Je-li výchozí schvalovatel vypnutý, položky, které nebudou nastaveny, nebudou podléhat schvalování. Je-li zapnutý, níže se nachází pole, ve kterém můžete vybrat uživatelskou skupinu nebo uživatele s oprávněním schvalovat. Pokud nastavíte výchozího schvalovatele a níže pro jednotlivé položky číselníku nastavíte jiné schvalovatele, položky bude schvalovat uživatel, který je nastaven jako výchozí schvalovatel a také schvalovatelé nastavení k jednotlivým položkám. Toto nastavení platí pouze pro číselníky. U jiných vlastností není možné nastavit schvalovatele pro jednotlivé položky zvlášť.
Pokud se jedná o složenou vlastnost, můžete výchozího schvalovatele nastavit na celou vlastnost a také na každou vlastnost zvlášť.
Políčka vlastností
KO – Vlastnost, která má zaškrtnutou možnost KO, bude ve schvalovacím procesu umístěna na první místo do první etapy schvalování. Schvalovací proces se vygeneruje na všechny schvalovatele nastavené na vlastnosti, ale oznámení zatím odejde pouze těm schvalovatelům, kteří jsou nastavení na vlastnosti označené jako KO. Ostatní schvalovatelé na vlastnosti budou o schvalovacím procesu seznámeni až když bude KO vlastnost schválena. KO vlastnost je schválena až když se všichni schvalovatelé na KO položce vyjádří kladně. Pokud alespoň jeden a více uživatelů vlastnost neschválí, vlastnost schválená nebude bez ohledu na vyjádření zbývajících schvalovatelů.
Políčko a hodnoty bez výchozího schvalovatele – při zaškrtnutí této možnosti daná vlastnost nebude mít výchozího schvalovatele.
Použít výchozího schvalovatele z vlastnosti – při zaškrtnutí této možnosti, daná vlastnost bude mít stejného výchozího schvalovatele jako celá vlastnost.
Vlastní výchozí schvalovatel – při zaškrtnutí této možnosti, daná vlastnost bude mít vlastního výchozího schvalovatele, kterého bude potřeba vybrat.
Nastavení schvalování pro každou položku z číselníku zvlášť
Pomocí tlačítka +Přidat položku z číselníku můžete vybrat z číselníku položku, která bude podléhat jinému než výchozímu schvalovateli. Pokud například výchozí schvalovatel neschválí vlastnost, ale schvalovatel na konkrétní položce z číselníku schválí pouze tuto položku, schválena bude pouze tato položka. Požadavek bude částečně schválen.
Klepnutím na tlačítko +Přidat položku z číselníku se otevře v okně seznam vyjímatelných položek, kde je možné nastavit schvalování pro každou položku zvlášť. Po kliknutí se zpřístupní tyto možnosti:
Hodnota nepodléhá schvalování – vybraná hodnota nebude podléhat schvalování.
Použít vlastního schvalovatele – vyberte schvalovatele / skupinu schvalovatelů pro danou položku.
Nastavení aplikujete pomocí tlačítka Nastavit. Volbou možnosti Zrušit okno zavřete bez použití nastavení.
Nový požadavek z katalogu vytvoříte v Požadavky -> Seznam požadavků, kliknutím na tlačidlo +Přidat z katalogu nebo klepnutím na horní tlačítko +. Více informací o vytváření požadavků z katalogu naleznete v textu Práce s požadavkem – operátor.